Strona Główna
Przygarnij Mnie
Psie Sprawy
Kontakt

Co nam powie psi nos

2 Paź 2017

Co nam powie psi nos

Foto: Psiortal

Każdy psi nos jest unikatowy tak jak nasze odciski palców. Struktura nosa jest odpowiednikiem naszych linii papilarnych i dzięki temu można zidentyfikować każdego osobnika.

Psi nos to inaczej „trufla”. Łatwo się domyślić, że nazwa ta wzięła się z podobieństwa psiego nosa do trufli. Psy są również wykorzystywane do poszukiwań tych aromatycznych grzybów i świetnie sobie radzą w wyszukiwaniu tego ludzkiego przysmaku.

Co nam powie psi nos

Foto: Psiortal

Psi nos jest tak zbudowany, aby mógł bezproblemowo poszukiwać i wykrywać zapachowe cząsteczki. Po bokach nozdrzy znajdują się szczeliny umożliwiające większe rozszerzenie nozdrzy i tym samym pochłonięcie większej ilość powietrza. Dodatkowo psi nos ma zdolność do poruszania każdym z nozdrzy osobno co pomaga psu lokalizować zapachy. Nawet zanim jeszcze pies dostrzeże interesujący go obiekt zapachowy już wie z którego kierunku zapach płynie i gdzie go szukać. Psy reagują na zapach w czasie mniejszym niż 0,1 sekundy. Dla porównania człowiek potrzebuje około 0,45 sekundy, aby zareagował na zapach.

Co nam powie psi nos

Foto: Psiortal

Wąchanie a oddychanie u psów to dwie różne i niezależne od siebie czynności. Psi nos jest w stanie rozpoznać ok. 500 tysięcy zapachów, a człowiek zaledwie 2-4 tysięcy. Jedynie dyszenie może zakłócić proces wąchania i analizowania różnych zapachów. Podczas dyszenia zdolność wąchania spada nawet o 40%!

Zmysł powonienia u psa jest lepszy od ludzkiego nawet dziesięć tysięcy razy! Stąd też nasz pupil musi wszystko obwąchać i zaspokoić swoją ciekawość. Każdy człowiek i każde zwierze posiada swoją unikalną linię zapachową.

Zwierzęta komunikują się ze sobą za pomocą feromonów i z łatwością „odczytują wiadomości” swoich pobratymców. Dlatego na spacerach psiaki znaczą teren. Zostawiają w ten sposób swoją osobistą wizytówkę.

Feromony są produkowane nieświadomie i mają różne specyficzne zapachy, dlatego pies potrafi rozpoznać i dosłownie czuć strach, zaciekawienie czy podniecenie/ekscytację.

Co nam powie psi nos

Foto: Psiortal

Dzięki swoim niezwykłym węchowym zdolnościom psy bardzo często są wykorzystywane w służbach ratunkowych, policji, wojsku czy straży granicznej. Są również psy, które doskonale nadają się do wykrywania nowotworów u ludzi.

Co nam powie psi nos

Foto: Psiortal

Dlaczego pies ma mokry nos?

Po pierwsze: ponieważ zapachowe cząsteczki są związkami chemicznymi rozpuszczalnymi w wodzie. Tak więc mokry nos pomaga psu wyłapywać zapachy. Cienka warstwa śluzu znajdująca się na nosie dosłownie łapie zapachy.

Po drugie: nos pełni funkcję termoregulacji. Psy w przeciwieństwie do nas nie posiadają gruczołów potowych na całym ciele, a jedynie na opuszkach łap i na trufli. Oczywiście zasadnicza regulacja temperatury ciała psa odbywa się poprzez dyszenie. Gruczoły znajdujące się na nosie wspomagają regulację termiczną psa, a także utrzymują nos wilgotny.

Co nam powie psi nos

Foto: Psiortal

Jak zapewne wszyscy zauważyli psiaki bardzo często oblizują swoją truflę, a robią to w celu utrzymania odpowiedniej wilgotności i przede wszystkim czystości nosa. Zwłaszcza po posiłku można zauważyć, że pies intensywniej się oblizuje. My się cieszymy, że tak mu smakowało, a on po prostu czyści sobie nos. Oblizywanie pomaga też zapobiec nagromadzeniu się śluzu, który może zaschnąć na nosie i uniemożliwić identyfikację wszystkich zapachów.

Suchy nos u psa niestety może zwiastować kłopoty zdrowotne, więc nie należy tego bagatelizować, tylko baczniej obserwować naszego ulubieńca. Kiedy do suchości nosa dojdą inne objawy takie jak np. brak apetytu, wymioty, biegunka, czy kaszel, katar, trudności w oddychaniu należy niezwłocznie udać się z psem do weterynarza. Oczywiście, kiedy suchy nos zaobserwujemy krótkotrwale nie ma się czym obawiać.

Suchy nos może być skutkiem alergii na różne produkty żywnościowe co należy zbadać, ale również alergii czy wrażliwości na plastik! Wówczas wystarczy zmienić psią miskę na ceramiczną czy też ze stali nierdzewnej.

Często problem z suchym nosem występuje w okresie letnim, kiedy to ze względu na wysokie temperatury psia trufla zwyczajnie się przegrzewa. Należy pamiętać o tym, że psi nos jest narażony na poparzenie słoneczne tak samo jak odsłonięta, niechroniona skóra. Dlatego warto odpowiednio zadbać o psi nos podczas słonecznych spacerów.

Co nam powie psi nos

Foto: Psiortal

Nosy przybierają różne kolory i odcienie. Mogą być czarne, brązowe, różowe czy plamiste. Kolor jest uwarunkowany genetycznie, ale też mogą na niego mieć wpływ różne inne czynniki.

Klasyczny psi nos ma kolor czarny lub ciemnobrązowy, który zapewnia psu ochronę przed mocnym słońcem. Pozbawione takiej ochrony nosy (cieliste czy różowe) nie powinny długotrwale przebywać w słońcu.

Czasami u psów o jasnym umaszczeniu z ciemnym nosem możemy zaobserwować sezonowe zmiany koloru trufli. Jest to zupełnie normalne zjawisko. Zimą u niektórych psów występuje odbarwienie nosa, potocznie nazywane „zimowym nosem”. Związane to jest z ilością światła słonecznego. Nasza skóra również staje się bledsza zimą.

Udostępnij