Strona Główna
Przygarnij Mnie
Psie Sprawy
Kontakt

Domowe porządki z psim lokatorem

14 maja 2016

Domowe porządki z psim lokatorem

Foto: Emery Way / Flickr

Jak skutecznie dbać o dom, w którym mamy futrzanych mieszkańców i ich sierść znajduje się wszędzie i na wszystkim? Wbija się głęboko i ciężko ją usunąć?

Jest to z pewnością nie lada wyzwanie i często „syzyfowa praca”. Problem z sierścią uintensywnia się wiosną i jesienią kiedy to najczęściej nasi pupile linieją, aczkolwiek właściwie przez cały rok w nieco mniejszym stopniu pojawia się wszędzie w naszym domu.

Aby ułatwić sobie życie do czyszczenia dywanu warto zakupić gumową miotłę lub gumowy wałek. Przy użyciu których dużo łatwiej pozbędziemy się sierści. Można też założyć gumowe rękawice, przeciągając w nich dłońmi po dywanie sierść będzie się przyczepiać do rękawic. Oczywiście ułatwimy sobie pracę jeśli codziennie będziemy dywan odkurzać.

W odkurzaniu najlepiej sprawdzą się turboszczotki. Turboszczotka to taki wałek, który podczas odkurzania intensywnie się obraca i zbiera sierść do środka. Dlatego warto zainwestować w taką końcówkę do odkurzacza.

Jeśli wpuszczamy naszych czworonożnych ulubieńców na kanapę czy na łóżko, sami sobie przysparzamy dodatkowego sprzątania.

Do usunięcia sierści z tapicerki czy narzuty również możemy użyć gumowych rękawic. Pomoże nam w tym także mokra szmatka czy sucha gąbka. Rewelacyjnym sposobem jest spryskanie tapicerki roztworem trzech miarek wody z jedną miarką płynu do płukania tkanin i pozostawieniu na około dwie – trzy godziny. Po tym czasie wystarczy wziąć odkurzacz z końcówką do tapicerki i odkurzyć sierść. Sierść łatwo zejdzie, a tapicerka nasiąknie świeżym zapachem płynu.

Przy podłodze nie pokrytej żadnym dywanem czy wykładziną świetnie sprawdzi się mop antystatyczny. O wiele lepiej przyciąga do siebie sierść i wszelki kurz czy brud niż zwykły mop. A co najważniejsze podczas sprzątania sierść nie unosi się w powietrze, a następnie nie osiada na meblach, dekoracjach i z powrotem na podłodze.

Na naszych ubraniach również osadza się sporo kłaczków. Obowiązkowym wyposażeniem każdego właściciela futrzanego pupila powinna być specjalna rolka z klejącą taśmą, którą w bardzo łatwy i szybki sposób usuniemy sierść z naszych ubrań. Można ją też stosować do narzut, tapicerek czy nawet dywanów.

A co w przypadku osób cierpiących na alergię?

Trzeba starać się jak najbardziej zmniejszyć ilość uwalnianych alergenów i również ograniczyć ich rozprzestrzenianie się.

Zalecane jest usunięcie mebli z tapicerką, grubych zasłon, narzut, kocy, dywanów i wykładzin, bo to właśnie one są najlepszym magazynem dla wszelkich alergenów. Dobrym rozwiązaniem jest łatwo zmywalna podłoga, którą można regularnie zmywać środkiem dezynfekującym. Bardzo ważne jest stosowanie odkurzaczy ze specjalnym filtrem HEPA. W przypadku alergików nie zalecane jest przebywanie zwierzęcia w sypialni, w szczególności w łóżku.

Jednak zdecydowanie bardziej uczulające są koty niż psy. Zdarzają się także przypadki, że alergię wywołują mniejsi przyjaciele, tacy jak: chomiki, świnki morskie, króliki, myszy czy szczury.

Psi zapach: jednym odpowiada, innym przeszkadza. Zapach psa jest różny w zależności od sierści naszego ulubieńca, ale także od tego w jaki sposób o niego dbamy. Paradoksalnie im częściej się psa kąpie, tym częściej jego skóra wytwarza warstwę ochronną, która ma intensywny i charakterystyczny zapach.

Jedni godzą się z zapachem zwierzęcia i im on nie przeszkadza, wręcz może stać się przyjemną wonią. Inni walczą z tym zapachem jak tylko mogą. Używając wielu odświeżaczy, aromatów i czego tylko się da. Tylko nie zawsze połączenie zapachu psiej sierści z kwiatowymi czy egzotycznymi aromatami jest dobra i ładna.

W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie użyć specjalnych neutralizatorów zapachów. Są dostępne pod postacią sprayu, płynu lub żelu i doskonale likwidują nieprzyjemną woń. Wystarczy je ustawić w dowolnym miejscu w domu i problem psiego zapachu rozwiązuje się sam.

Udostępnij