Strona Główna
Przygarnij Mnie
Psie Sprawy
Kontakt

Jak rozpoznać udar cieplny u psa?

7 Sie 2016

Jak rozpoznać udar cieplny u psa?

Foto: Psiortal

Udar cieplny to po prostu przegrzanie organizmu. Najczęstszą przyczyną jest zbytnie nagrzanie głowy i karku, kiedy temperatura ciała psa przekracza 41⁰C.

Jak powszechnie wiadomo psy nie posiadają gruczołów potowych tak jak ludzie, więc jest im trudniej ochłodzić organizm.

W celu ochłodzenia psy dyszą. Dzięki szybszemu i płytszemu oddechowi łatwiej im wymienić gorące powietrze z wnętrza na to chłodniejsze z zewnątrz.

Jednak kiedy przy intensywnym dyszeniu zauważymy inne objawy, takie jak: szybsze tętno, dezorientacja, omdlenie, biegunka lub wymioty czy drgawki musimy udzielić psu pomocy, ponieważ doszło u niego do udaru cieplnego. Konsekwencją przegrzania się psa może być nawet jego śmierć!

Należy natychmiast udać się do lekarza weterynarii, po drodze nieco schładzać naszego pupila, aby jego stan zdrowia mógł się powoli ustabilizować.

Najważniejsze, aby schłodzić ciało zwierzaka, ale też nie drastycznie. Należy wziąć kawałek materiału, czy to ręcznik czy naszą koszulkę, namoczyć w zimnej wodzie i przykładać psu w jego najbardziej wrażliwych miejscach, czyli: przy głowie, karku, w pachwinach i pachach. Nie możemy zapomnieć o nawilżeniu języka oraz nosa! Dając psu wodę do picia nie może być ona lodowata!

W przypadku udaru słonecznego u psa możemy się spotkać również z szokiem, co wiąże się z za niskim poziomem cukru w organizmie. Dlatego wówczas można podać zwierzakowi coś słodkiego, np. miód. Jeśli nie będzie chciał go sam przyjąć, możemy wetrzeć go wewnątrz pyska.

Jeśli stan naszego psa jest bardzo poważny i pies stracił przytomność i nie oddycha musimy przystąpić do sztucznego oddychania.

Kiedy już dotrzemy do weterynarza nasz psiak zapewne otrzyma kroplówkę ze schłodzonymi elektrolitami oraz leki nasercowe i pozostanie pod obserwacją lekarza przez kilka dni.

Udostępnij