Strona Główna
Przygarnij Mnie
Psie Sprawy
Kontakt

O czym należy pamiętać podróżując z psem

25 Lip 2016

O czym należy pamiętać podróżując z psem

Foto: Psiortal

Zawsze na wszelki wypadek należy mieć ze sobą książeczkę zdrowia psa, wraz z aktualnymi szczepieniami. Pamiętaj, aby nie karmić zwierzaka przed podróżą, aby nie poczuł się źle, a nam tym samym nie przyprawił dodatkowego sprzątania.

Jeśli korzystasz z transportu publicznego, należy mieć swojego pupila na rękach lub jeśli to większy pies na smyczy i w kagańcu. Najważniejsze jest bezpieczeństwo i wygoda Twoje, Twojego psa, ale również innych podróżujących. Pamiętaj, aby znaleźć takie miejsce w którym Twój przyjaciel będzie bezpieczny, nikt go nie nadepnie ani nie potrąci.

Podróżując samochodem, nie zapomnij zabrać obroży, smyczy i kagańca. Dla psiego komfortu w dłuższej podróży zatrzymuj się częściej, podawaj psu miskę z wodą i pozwól mu poznać odrobinę okolicy, daj mu możliwość obwąchania terenu i załatwienia swoich fizjologicznych potrzeb. PAMIĘTAJ aby nigdy nie zostawiać psa samego w zamkniętym samochodzie, szczególnie w upalne dni!!! Grozi to śmiercią pupila!!!! Weź ze sobą psie posłanie, kocyk żeby wiedział gdzie jest jego miejsce w którym może odpocząć.

W pociągu pamiętaj, aby nie sadzać swojego pupila na miejscach siedzących przeznaczonych dla ludzi. Pies tak jak w komunikacji miejskiej powinien być trzymany na rękach lub na smyczy i w kagańcu. Musi mieć wykupiony swój bilet na podróż! Pies przewodnik osoby niewidomej jedzie ze swoim właścicielem nie zależnie od tego czy współpasażerowie wyrażają na to zgodę. Trzeba upewnić się co do biletu dla psa przewodnika, ponieważ PKP przewiduje zniżki dla psów przewodników osób niewidomych, ale już dla psów asystujących osobom z innymi dysfunkcjami – nie. Pies asystujący musi posiadać normalny psi bilet.

Do podróży samolotem należy się odpowiednio wcześniej przygotować. Przede wszystkim należy zgłosić linii lotniczej czworonożnego pasażera co najmniej 48h przed lotem, ponieważ ilość zwierząt przewożonych jednym lotem jest ograniczona. Przewożone zwierzęta obowiązkowo muszą posiadać książeczki szczepień oraz aktualne zaświadczenie weterynaryjne o stanie zdrowia uwzględniające przepisy kraju wylotu, miejsca docelowego, jak i portów tranzytowych. Jeśli podróżujemy wewnątrz Unii Europejskiej wymagany jest paszport wydawany przez weterynarza, w który wpisany jest między innymi numer obowiązkowego tatuażu lub microchipu psa. Większe zwierzęta przewożone w luku bagażowym muszą przebywać w odpowiednich klatkach, które spełniają przepisy Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego.

Mniejsi pupile mogą odbyć lot z nami na pokładzie, ale również w odpowiedniej klatce z której nie mogą być wyjmowani. Akceptowane wymiary pojemników różnią się w zależności od wielkości samolotu jakim lecimy. Zwierzęciu oczywiście kupujemy bilet, ceny zależą od wielkości zwierzęcia i danej linii lotniczej.

Dla psów przewodników osób niewidomych, niesłyszących i psów asystujących osobom z innymi dysfunkcjami fizycznymi czy emocjonalnymi nie stosuje się ograniczeń wagowych. Psy te podróżują na pokładzie wraz ze swoim właścicielem. Oczywiście również należy zgłosić ten fakt co najmniej 48h wcześniej w Call Center aby upewnić się, że istnieje taka możliwość na danym rejsie. Pies przewodnik powinien być na smyczy, ale nie musi mieć już założonego kagańca, natomiast należy kaganiec mieć przy sobie.

Udostępnij