Strona Główna
Przygarnij Mnie
Psie Sprawy
Kontakt

Pies zimą

6 Sty 2017

Pies zimą

Foto: Psiortal

Pomimo niesprzyjających warunków nie odmawiajmy naszym ulubieńcom śnieżnych zabaw czy spacerów. Psiaki tak samo jak i w lecie potrzebują rozładować swoją energię. Śnieżne zaspy są rajem do kopania, węszenia czy skakania. Nie ograniczajmy się tylko do wychodzenia na szybkie załatwienie potrzeb naszego milusińskiego.

Pies zimą

Foto: Psiortal

Nasze Łobuziaki uwielbiają śnieżne spacery i szaleństwa. Ze śniegiem bywa nawet ciekawiej, bo zawsze można coś zakopać do szukania. Na spacerach od razu widać co zainteresowało psi nos, np. kocie łapeczki odbite na śniegu. Z daleka można zauważyć wiewiórkę do której w sekundzie i Pufcia i Bono nas ciągną 😉

Koniecznie musimy zwracać uwagę na śnieżne kulki poprzyklejane do futra i łap. Stają się one ciężkie i przeszkadzają zwierzakowi. Bardzo ważne, aby w porę usunąć je z pomiędzy opuszek gdzie śnieg się topi od ciepła i zamienia w twardą kulkę, która może zamarznąć i poranić psu łapy. Jest to częste zjawisko u Bono, bo ma dłuższe futerko. Na zimowych spacerach zwłaszcza tych dłuższych zdarza się, że nawet kilka razy się zatrzymujemy i wyjmujemy śnieg z pomiędzy poduszek na łapkach.

Pies zimą

Foto: Psiortal

Wychodząc z naszym pupilem na spacer pamiętajmy o zabezpieczeniu jego łap. Opuszki psa są bardzo wrażliwe, a zimą chodniki i drogi są posypywane solą, która wysusza i podrażnia. W tym celu można użyć wazeliny lub specjalnych środków do ochrony łap na bazie wazeliny lub lanoliny. Preparaty nakładamy przed wyjściem, dzięki czemu śnieg czy lód nie będą się tak łatwo przyklejać do łap.

Używajmy jednak wszelkich specyfików tylko w razie potrzeby, ponieważ zbyt częste smarowanie opuszek może doprowadzić do zmięknięcia twardej skóry i wytarcia się warstwy ochronnej naskórka. Warto zwrócić uwagę na skład maści i kremów dla psa, aby nie zawierały wody.

Po spacerze można przepłukać łapy letnią wodą, aby pozbyć się zalegającej soli, która nagromadzona pomiędzy opuszkami (zwłaszcza u psów długowłosych może utrzymywać się na sierści) może mieć toksyczny wpływ na organizm zwierzęcia.

Można też spróbować ubrać psiakowi specjalne buty, które ochronią go najlepiej. Jednak nie każdy zwierzak czuje się w nich komfortowo i chce w ogóle w nich chodzić.

Pies zimą

Foto: Psiortal

Dla psów krótkowłosych, bez podszerstka, szczeniąt lub starszych dobrym rozwiązaniem jest ciepłe ubranko. W sklepach mamy szeroki wybór kurtek i kombinezonów wiatroszczelnych, wodoszczelnych, ocieplanych mniej lub bardziej. Ubranko ma służyć psu w celu ocieplenia, więc wybierajmy je rozważnie – to nie pokaz mody. Pamiętajmy, aby odpowiednio zmierzyć zwierzę i wybrać właściwy rozmiar, aby psiak nie czuł się skrępowany.

Łobuziaki teoretycznie mają podszerstek i nie potrzebują ubranek. Ale mają ciepłe kurtki na największe mrozy, zwłaszcza kiedy w mroźny dzień mocno wieje to wychodzą w ubrankach. Pufka bardzo nie lubi deszczu, więc ma też kurteczkę przeciwdeszczową, w której chętniej wychodzi na zewnątrz podczas ulewy. Są chwile kiedy wychodzi z niej prawdziwa księżniczka i zawsze się zastanawiamy, jak ona przeżyła w schronisku te 6 lat 😉 Ponadto jeśli konieczna jest kąpiel podczas zimowego sezonu, to są oczywiście kąpani na noc, ale na wszelki wypadek na następny poranny spacerek wskakują w kubraczki 🙂

Nie katujmy psów metalowymi obrożami czy kagańcami, które bardzo szybko się ochładzają i w ekstremalnych przypadkach mogą nawet przymarznąć do psa. Zamieńmy na zimę obrożę na inną, nawet bez żadnych metalowych części. My zdecydowanie jesteśmy zwolennikami leciutkich obroży.

Pies zimą

Foto: Psiortal

Nie zapominajmy o innych psiakach, które się zgubiły, ktoś je porzucił czy jeszcze z innego powodu wałęsają się samotnie po okolicy. Kiedy zobaczymy takiego psiaka koniecznie zareagujmy! Podczas mrozów niewiele trzeba, aby doszło do tragedii. Pomyślmy, co chcielibyśmy, aby ktoś zrobił dla naszego psa, gdyby ten się zgubił… Zima to ciężki czas dla nas wszyskich. Zwierzęta tak samo jak ludzie odczuwają mrozy.

Mieszkając za miastem zwracajmy uwagę na psy sąsiadów, które żyją poza domem, czy na pewno mają właściwe warunki bytowania. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt: wystawienie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu jest przestępstwem, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolnośi do lat dwóch.

W sezonie zimowym pies powinien być otoczony specjalną opieką, aby zdrowo mógł doczekać wiosny. Dieta psa powinna być bardziej kaloryczna niż w pozostałe miesiące roku. Jest to bardzo ważne szczególnie dla psów pracujących lub żyjących na zewnątrz. Psy mieszkające w budzie powinny otrzymywać przynajmniej jeden ciepły posiłek, wzbogacony w białko oraz tłuszcze. Codziennie podawana woda powinna być ciepła, aby nie zamarzła zbyt szybko. A gdy zamarznie koniecznie trzeba ją wymienić! Pies musi mieć stały dostęp do wody.

Psom przebywającym w budach na zewnątrz trzeba zapewnić ciepło. Najlepszym rozwiązaniem jest uszczelnienie budy styropianem, a w środku umieszczenie sporej ilości słomy, która chroni przed zimnem i nie wchłania wilgoci. Można też wejście do budy zabezpieczyć kocem, grubą tkaniną itp., aby wiejący mroźny wiatr nie dostawał się do środka.

Zobacz również

10 maja 2018

Pies w ogrodzie

8 Kwi 2018

Uwaga na kleszcze!

12 Lip 2018

Fitness z psem

20 Paź 2017

Na psią nudę

2 Paź 2017

Co nam powie psi nos

Udostępnij