Strona Główna
Przygarnij Mnie
Psie Sprawy
Kontakt

Kichanie wsteczne

15 Sty 2017

Kichanie wsteczne

Foto: Pixabay

Kichanie wsteczne wygląda dość groźnie, można mieć wrażenie, że nasz pies się dusi i wymaga pilnej pomocy czy wizyty na pogotowiu. Jest to jednak nieszkodliwy „problem”.

Kichanie wsteczne (reverse sneezing), w skrócie jest napadowym oddychaniem wdechowym, ponieważ pies bardzo szybko i energicznie wdycha powietrze, ale go nie wydycha jak podczas zwykłego kichania. Spowodowane jest to skurczem krtani i podniebienia miękkiego u zwierzęcia.

Źródło: Youtube

Taki napad może trwać kilka sekund, a nawet minutę czy dwie. Psiak ma dosyć napięte ciało, z wysuniętą do przodu głową i szyją. Kiedy epizod się kończy czworonóg wraca do normalnego funkcjonowania i nie przejawia żadnych innych symptomów.

Małe rasy, z krótkim pyszczkiem mogą mieć nawet kilka napadów dziennie. Jest to spowodowane podrażnieniem w gardle, klatce piersiowej i obrębie krtani wywołanym np. z podekscytowania, ciągnięcia na smyczy, wdychania drażniących silnych zapachów czy alergią (np. na pyłki).

Jeżeli epizod wstecznego kichania występuje często u naszego psa należy wybrać się do weterynarza, aby wykluczyć stany chorobowe, takie jak: zapalenie tchawicy, kaszel kennelowy, infekcje układu oddechowego.

Aby pomóc pupilowi uporać się z tą przypadłością wystarczy przyłożyć mu do nosa palec lub dłoń, aby zaczerpnął powietrza ustami, unieść jego głowę do góry i pomasować gardło.

U naszych Łobuziaków bardzo sporadycznie zdarza się „atak” kichania wstecznego”. Na szczęścia jak nagle i niespodziewanie się pojawia, tak szybko przechodzi i jak dotąd nie było konieczności naszej żadnej interwencji. Aczkolwiek jak się pierwszy czy drugi raz zdarzyło to zaczęliśmy panikować, nie wiedząc co się dzieje i czy pies się dusi.

Udostępnij