Strona Główna
Przygarnij Mnie
Psie Sprawy
Kontakt

Dlaczego pies kopie dziury?

16 Lut 2017

Dlaczego pies kopie dziury?

Foto: Psiortal

Kopanie dziur dla psa jest czymś zupełnie naturalnym. Więc pamiętajmy, że pies nie robi tego nam na złość, choć czasami może to tak wyglądać.

Niektóre psy robią to instynktownie, ponieważ dawniej psy kopały dziury, aby odchowywać w nich młode, ochłodzić się podczas upałów lub łapać małe gryzonie wykopując ich nory. Niektóre czworonogi robią to po prostu dla zabawy lub też z nudy. Inne mają genetyczne predyspozycje do kopania. Są to psy myśliwskie takie jak np. Retrievery, Teriery, Spaniele czy Jamniki. Północne rasy typu Husky będą kopać dziury szukając ochłody.

A my mamy zmiksowane połączenie Retrieverów z Terierami czy innymi myśliwcami 😉 i w ogródku jest dziura na dziurze. Mieszkamy na wsi, gdzie ziemia jest bardzo urodzajna w krety i nornice, czyli raj dla Łobuzów. Jak tylko Pufka lub Bono wyczuje gdzieś pod ziemią jakiegoś gryzonia od razu zaczyna kopać. I nie ważne czy akurat się bawimy, gramy w piłkę, czy rozdajemy smakołyki… Z instynktem nie wygramy, więc raz czasem zakopujemy posłusznie dziury żeby sobie nóg nie połamać lub próbujemy zatrzymać kopanie ale uparciuchy i tak wracają do swojej dziury.

Dlaczego pies kopie dziury?

Foto: Psiortal

Nie należy zapominać także o tym, że psy są świetnymi obserwatorami i mogą po prostu naśladować ludzi, którzy robiąc porządki w ogrodzie coś przekopują.

Co można zrobić, aby pies przestał zamieniać ogród w księżycowe kratery?

Przede wszystkim trzeba ustalić przyczynę kopania.

Jeśli pies kopie dziury, aby zakopywać w nich np. kości to przestańmy mu je dawać na zewnątrz, niech sobie je zjada w domu.

Dlaczego pies kopie dziury?

Foto: Psiortal

Jeżeli poluje na małe gryzonie trzeba znaleźć sposób, aby go do tego zniechęcić. Istnieją specjalne siatki, które się umieszcza w glebie pod trawnikiem, aby krety czy inne stworzonka nie mogły się przedostać. I tym samym nie prowokować psa do kopania. Co u nas niestety się nie sprawdzi bo ogród jest za duży na takie przeróbki.

Jeśli robi to z nudy, rozwiązanie jest bardzo proste, należy zapewnić mu więcej atrakcji, aby się zmęczył i spokojnie mógł spędzać czas w ogrodzie bez szukania innych zajęć do wyładowania energii i frustracji.

W ogrodzie często stosuje się różne nawozy naturalne, które zwabiają psa jak najlepszy smakołyk. Dlatego miejsca nawożone można odgrodzić.

Pamiętaj! Nie wolno karać psa już po fakcie! Jeśli go przyłapiesz na kopaniu możesz go skarcić lub polać wodą. Ale gdy odkryjesz dołek później i przyprowadzisz psa na to miejsce nie będzie on w stanie powiązać kary z wykopanym już wcześniej dołkiem!

Dlaczego pies kopie dziury?

Foto: Psiortal

Nasze Łobuziaki reagują na głośne „Nie wolno”, ale czasem do tego musimy dodać podejście i postawienie stopy na dziurze. Nagradzanie smakołykiem za odejście od kopania działa u nas oczywiście, ale tylko na chwile, bo zaraz w innym miejscu nosy wyczują jakieś stworzonko i zaczynają znowu kopać. Co czasem kończy się dosyć śmiesznie, że zamiast np. grać w piłkę z psiakami, gramy sami ze sobą, bo psiaki z wielkim zaangażowaniem robią „podkop do Chin”.

Na uporczywego kopacza dobrym rozwiązaniem jest podobno zakopanie w dołkach psiego kału, ponieważ pies nie lubi kopać w odchodach. – My tego nawet nie próbujemy, bo nowo powstające dziury i tak za każdym razem są w innym miejscu.

Ale czasami może się zdarzyć, że umiejętność kopania może się przydać! Nam się przydało, kiedy wykopywaliśmy z działki stare krzaki z długimi korzeniami 🙂 Psiaki nam sporo pomogły przy okazji mając wspaniałą zabawę.

Zobacz również

26 Paź 2016

Dynia dla psa

12 Lip 2018

Fitness z psem

10 maja 2018

Pies w ogrodzie

7 Sie 2017

Arbuz dla psa

20 Paź 2017

Na psią nudę

2 Paź 2017

Co nam powie psi nos

Udostępnij