Strona Główna
Przygarnij Mnie
Psie Sprawy
Kontakt

Jak pomagać bezdomnym zwierzętom?

3 Lis 2018

Jak pomagać bezdomnym zwierzętom?

Foto: Alexas_Fotos / Pixabay

 • Adopcja – najlepsza ale i zarazem najtrudniejsza forma pomocy potrzebującym zwierzętom. Nie może to być decyzja podjęta pod wpływem chwili. Adoptując bierzemy odpowiedzialność za zwierzaczka nawet na kilkanaście lat! To nie jest zabawka, której się pozbywamy kiedy się znudzi. To żywa istota, która odczuwa tak samo jak my. Przy podejmowaniu decyzji musimy pamiętać, że adopcja wiąże się również z mniejszym lub większym nakładem finansowym, aby zapewnić pupilowi pożywienie, obowiązkowe szczepienia czy w razie choroby leczenie, które nie jest refundowane.
 • Dom tymczasowy – kiedy nie możemy adoptować na stałe lub posiadamy już futrzanego członka rodziny, ale chcemy pomóc innemu nauczyć się życia rodzinnego wspaniałym rozwiązaniem jest zgłoszenie się jako do tymczasowy. Bardzo często fundacje czy organizacje pokrywają koszty utrzymania zwierzęcia.
 • Adopcja wirtualna – kiedy nie możemy wziąć psiaka do domu, możemy stać się jego opiekunem wirtualnym. To znaczy, że wybieramy zwierzaka którego chcemy wesprzeć i co miesiąc przelewamy na konto taką samą kwotę ustaloną przez schronisko pomagając w opłatach za wyżywienie i leczenie danego psa.
 • Wolontariat – coraz częściej w schroniskach dla bezdomnych zwierząt organizowane są „spacerowe weekendy”, kiedy to można przyjść i po prostu wziąć psa na spacer. Tego typu informacje można sprawdzać w lokalnym schronisku. W niektórych schroniskach potrzebni są wolontariusze na codzień, dlatego jeśli dysponujemy czasem możemy się zgłosić.
 • E-wolontariusz – jest to osoba, która działa z własnego komputera i zdalnie współpracuje ze schroniskiem zamieszczając ogłoszenia ze zwierzętami szukającymi domu na różnych portalach ogłoszeniowych.
 • Aukcje i bazarki – schroniska i fundacje organizują różnego typu aukcje i bazarki na których sprzedawane są przedmioty od różnych darczyńców, które możemy zakupić już nawet za kilka złotych, a jak wiadomo liczy się każda złotówka.
 • Zostań darczyńcą – jeżeli prowadzimy sklep, sami robimy różne rękodzieła to sami możemy przekazać kilka przedmiotów na aukcję czy bazarek i w ten sposób dołożyć swoją cegiełkę.
 • Zbiórki – każdy może zorganizować zbiórkę pieniędzy dla potrzebujących zwierząt na własnym ślubie, urodzinach czy innej uroczystości, w szkole, pracy, na osiedlu. Możemy zbierać konkretne potrzebne rzeczy typu karma, koce, ręczniki, szampony itd. i zawieźć do wybranego schroniska czy fundacji. Przed zorganizowaniem takiej zbiórki warto się dowiedzieć u źródła czego najbardziej na dany moment potrzebują, bo może akurat otrzymali zapasy karmy od sklepu zoologicznego.
 • Dołożenie symbolicznej złotówki – w internecie jest mnóstwo ogłoszeń wołających o wsparcie finansowe na leczenie psów chorych, skatowanych czy uratowanych ze skandalicznych warunków. Czasem o wsparcie proszą sami opiekunowie, których po prostu nie stać na skomplikowane leczenie ich ulubieńca. Dlatego warto dorzucić symboliczną złotówkę od siebie. Możemy jeszcze ustawić stały przelew co miesięczny na dowolną, nawet symboliczną kwotę dla wybranej organizacji pomagającej zwierzętom.
 • Ogłoszenia – udostępnienie ogłoszenia psa szukającego domu czy wsparcia finansowego w leczeniu nic nie kosztuje, a może na prawdę pomóc. Bo może akurat trafi na człowieka ze złotym sercem, który adoptuje zwierzaka do swojego domu.
 • 1% podatku – tak niewiele i tak wiele zarazem. Co roku możemy przekazać swój 1% na wybrane schronisku lub fundację pomagającą zwierzętom.
 • Petycje – podpisanie petycji może wydawać się czymś nieistotnym, ale kiedy podpisów są miliony to jest ogromna szansa, że uda się osiągnąć oczekiwany efekt.
 • Zakupy – w sklepach zoologicznych, a czasem nawet przy marketach organizowane są zbiórki dla potrzebujących zwierząt. Robiąc sami zakupy nie zapominajmy o tych potrzebujących i dorzućmy chociaż puszkę dobrej karmy.
 • Reaguj – kiedy spotykasz na swojej drodze psa włóczącego się samopas okaż zainteresowanie. Być może jest to „kanapowiec” który wymknął się przypadkiem, przestraszył czegoś i uciekł a jego opiekun go szuka i się zamartwia. A być może jest to porzucony, głodny pies w potrzebie.
 • Nie bądź obojętny – nie odwracaj głowy kiedy widzisz psa na łańcuchu czy w ciasnym kojcu, a już na pewno kiedy widzisz przemoc wobec zwierzęcia. To właśnie Ty możesz być tym Ktosiem kto uratuje tą istotę i odmieni jej los.
 • Nie wyrzucaj – wymieniasz swojemu pupilowi łóżko, miskę, smycz czy obrożę? A może wymieniasz sobie pościel, ręczniki, koce itd.? Zamiast wyrzucać zanieś do schroniska, niech się jeszcze przydadzą.

Udostępnij